• MEREU LA ÎNĂLȚIME

    Baza de Instruire pentru Vânători de Munte "BUCEGI"

     

     

Comandant
Colonel Razvan COMAN

Data şi locul naşterii: 28 martie 1964, Braşov

Educaţie şi formare:

• 2006 - Curs avansat de operaţii multinaţionale întrunite;
• 2004 - Curs Engleză;
• 1999 - Curs specializare a personalului didactic;
• 1994 - Academia de Înalte Studii Militare;
• 1988 - Curs comandant companie şi grupuri de cercetare în dispozitivul inamicului lansat prin paraşutare;
• 1985 - Şcoala Militară de ofiţeri activi „Nicolae Bălcescu”;
• 1982 - Liceul Militar „Dimitrie Cantemir”.

Experienţă profesională:

• din 01.09.2008 este numit comandantul Bazei de Instruire pentru Vânători de Munte;
• 01.08.2005 – 01.09.2008 – Şef de stat major - Centrul de Pregătire Montană;
• 30.06.2004 – 01.08.2005 – Instructor superior - Centrul de Pregătire Montană;
• 01.08.2002 – 30.06.2004 – Instructor şef - Centrul de Pregătire Montană;
• 15.04.1999 – 01.08.2002 – Instructor superior catedra tehnică şi de specialitate – Şcoala de Aplicaţii pentru Vânători de Munte;
• 01.06.1997 – 15.04.1999 – Instructor şef catedra tehnică şi de specialitate la Şcoala de Aplicaţii pentru Vânători de Munte;
• 01.01.1996 – 01.06.1997 – Lector la catedra de specialitate Centru de Perfecţionare a Pregătirii cadrelor de Vânători de Munte;
• 01.08.1995 – 01.01.1996 – Ofiţer 3 în Biroul operaţii - Brigada 2 Vânători de Munte;
• 31.07.1994 – 01.08.1995 – Ofiţer 3 cu pregătirea psihologică şi cultură, Batalionul 22 Vânători de Munte;
• 31.08.1992 - 31.07.1994 – Ofiţer student la Academia de Înalte Studii Militare;
• 26.03.1991 – 31.08.1992 – Comandant pluton Poliţia Militară - Brigada 2 Vânători de Munte;
• 01.09.1989 – 26.03.1991 – Comandant grup cercetare - Brigada 2 Vânători de Munte;
• 20.09.1985 – 01.09.1989 – Comandant pluton Vânători de Munte - Batalionul 20 Vânători de Munte;
• 25.09.1982 – 20.09.1985 – Şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Infanterie „Nicolae Bălcescu”;
• 1978 - 1982 – elev liceu militar ”Dimitrie Cantemir” Breaza.

Misiuni internaţionale:

• 2009 – Teatru de operaţii din Irak, Misiunea IRAQ FREEDOM.

Distincţii şi decoraţii:

• 2011 - Emblema de Onoare a Forţelor Terestre;
• 2010 - Semnul Onorific „În Serviciul Patriei” pentru XXV ani;
• 2009 - Insigna Participant la Misiuni în Străinătate pentru participarea la misiunea IRAQ FREEDOM;
• 2005 - Semnul Onorific „În Serviciul Patriei”pentru XX ani;
• 2000 - Ordinul militar clasa a III-a.

Situaţia familială:

Este căsătorit şi are 1 copil.